Part Number # 236-402
SKU # 1480404
236-402
WAGO 236-402 PCB terminal block
Part Number # 236-402
SKU # 1480404
$1.15 / Each
Typical price:$1.25 / Each
Wago 236-402 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 236-402 |
| SKU #: | 1480404 |
| Amperage Rating: | 24 A |
| Dimensions: | 0.669 in H x 0.484 in W x 0.551 in D |
| Number of Poles: | 2 |
| Spacing: | 0.2 in |
| Type: | Operating Tool |
| Wire Size: | 28 to 12 AWG |
| Connection type: | Clamp |
| UNSPSC: | 39121459 |
| UPC: | 04044918768719 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1.15 / Each
Typical price:$1.25 / Each
Quantity:
- WAGO, 236-402, PCB Terminal Block, Operating Tool, 630 V, 24 A, 2 Pole, 28 to 12 AWG Wire, 0.2 to 0.24 in Wire Strip Length, 0.2 in Spacing, Clamp Connection, Polyamide, Gray, 0.669 in H x 0.484 in W x 0.551 in D Dimensions
236-402 Item Features
- PCB terminal strips with CAGE CLAMP connection, screwdriver actuation parallel or perpendicular to conductor entry
- Mixed-color PCB terminal strips from factory
- Operating tools for factory wiring
- Set to metric or inch pin spacing by compressing PCB terminal strips or pulling them apart
236-402 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS Compliant|Ex approvalSKU #1480404Part Number #236-402UNSPSC39121459UPC04044918768719
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

