Part Number # 256-402
SKU # 2252371
256-402
WAGO 256-402 PCB terminal block
Part Number # 256-402
SKU # 2252371
$142.00 / 100Each
Typical price:$154.00 / Each
Wago 256-402 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 256-402 |
| SKU #: | 2252371 |
| Amperage Rating: | 24 A |
| Dimensions: | 0.874 in H x 0.508 in W x 0.693 in D |
| Number of Poles: | 2 |
| Spacing: | 0.2 in |
| Type: | Push Button |
| Wire Size: | 28 to 12 AWG |
| Connection type: | Clamp |
| UNSPSC: | 39121410 |
| UPC: | 04044918755887 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$142.00 / 100Each
Typical price:$154.00 / Each
Quantity:
- WAGO, 256-402, PCB Terminal Block, Push Button, 630 V, 24 A, 2 Pole, 28 to 12 AWG Wire, 0.2 to 0.24 in Wire Strip Length, 0.2 in Spacing, Clamp Connection, Polyamide, Gray, 0.874 in H x 0.508 in W x 0.693 in D Dimensions
256-402 Application
Ideal for in-the-field wiring thanks to simplified push-button actuation256-402 Item Features
- PCB terminal blocks with push-buttons and CAGE CLAMP connection
- Set to metric or inch pin spacing by compressing PCB terminal strips or pulling them apart
- Convenient, tool-free operation
256-402 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS Compliant|Ex approvalSKU #2252371Part Number #256-402UNSPSC39121410UPC04044918755887
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

