Part Number # 2787-2144
SKU # 2381256
2787-2144
WAGO 2787-2144 2787 1-Phase Power Supply
Part Number # 2787-2144
SKU # 2381256
$224.11 / Each
Wago 2787-2144 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2787-2144 |
| SKU #: | 2381256 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Series: | 2787 |
| Type: | 1-Phase |
| Depth: | 5.1 in |
| Height: | 5.1 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 1.37 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143907415 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$224.11 / Each
Quantity:
- WAGO, 2787-2144, Power Supply, 1-Phase, Series: 2787, 100 to 240 V AC Input, 24 VDC Output, 5 A, 50 to 60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 1.37 in Width, 5.1 in Depth, 5.1 in Height
2787-2144 Application
Suitable for both parallel and series operation2787-2144 Item Features
- Power supply with TopBoost, PowerBoost and configurable overload behavior
- Configurable digital signal input and output, optical status indication, function keys
- Communication interface for configuration and monitoring
- Optional connection to IO-Link, EtherNet/IP, Modbus TCP or Modbus RTU
- Suitable for both parallel and series operation
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Pluggable connection technology
- Marker slot for WAGO marking cards (WMB) and WAGO marking strips
2787-2144 Standards
RoHS Compliant|EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|UL 61010-1|UL 61010-2-201SKU #2381256Part Number #2787-2144UNSPSC43232306UPC04055143907415
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

