Part Number # 733-108
SKU # 2186172
733-108
WAGO 733-108 1-conductor female plug
Part Number # 733-108
SKU # 2186172
$7.22 / Each
Typical price:$7.82 / Each
Wago 733-108 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 733-108 |
| SKU #: | 2186172 |
| Amperage Rating: | 6 A |
| Dimensions: | 0.465 in H x 0.87 in W x 0.673 in D |
| Number of Poles: | 8 |
| Series: | 733 |
| Spacing: | 2.5 mm |
| Temperature Rating (Degrees F): | -60 to +100 deg C |
| Terminal Type: | Cage |
| Type: | 1-Conductor |
| Wire Size: | 28 to 20 AWG |
| Connection type: | Female Socket |
| Country of origin: | DE |
| Material: | Polyamide (PA66) |
| Manufacturer Name: | WAGO Corporation |
| UNSPSC: | 39121421 |
| UPC: | 04044918294119 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$7.22 / Each
Typical price:$7.82 / Each
Quantity:
- WAGO, 733-108, Female Connector, 1-Conductor, Series: 733, 100 V, 6 A, 2.5 kV Power, 8 Pole, 28 to 20 AWG Wire, 0.2 to 0.24 in Wire Strip Length, Cage Terminal, 2.5 mm Spacing, DIN Rail Mounting, Female Socket Connection, -60 to +100 deg C, Polyamide (PA66), Light Gray, 0.465 in H x 0.87 in W x 0.673 in D Dimensions
733-108 Item Features
- Universal connection for all conductor types
- Easy cable pre-assembly and on-unit wiring via vertical and horizontal CAGE CLAMP actuation
- Strain relief plates for factory and field assembly
- 100% protected against mismating
- Coding option available
733-108 Standards
RoHS CompliantSKU #2186172Part Number #733-108UNSPSC39121421UPC04044918294119
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

