Part Number # 750-560
SKU # 2145306
750-560
WAGO 750-560 2-channel analog output
Part Number # 750-560
SKU # 2145306
$456.96 / Each
Wago 750-560 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 750-560 |
| SKU #: | 2145306 |
| Dimensions: | 3.93 in H x 0.47 in W x 2.74 in D |
| Function: | Output |
| Output Rate: | 24 V DC |
| Series: | 750 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 0 to 55 deg C |
| Type: | 2-Channel |
| Country of origin: | DE |
| Material: | Polycarbonate/Polyamide 6.6 |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| Output type: | Analog |
| UNSPSC: | 32151702 |
| UPC: | 04045454501327 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$456.96 / Each
Quantity:
- WAGO, 750-560, Analog Output, 2-Channel, Series: 750, Function: Output, Analog Output, 24 V DC Output, 0 to 55 deg C, 35 mm DIN Rail Mounting, Polycarbonate/Polyamide 6.6, Light Gray, 3.93 in H x 0.47 in W x 2.74 in D Dimensions
750-560 Standards
RoHS CompliantSKU #2145306Part Number #750-560UNSPSC32151702UPC04045454501327
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

