Part Number # 787-1011
SKU # 2227358
787-1011
WAGO 787-1011 EPSITRON COMPACT power supply
Part Number # 787-1011
SKU # 2227358
$160.35 / Each
Wago 787-1011 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1011 |
| SKU #: | 2227358 |
| Frequency Rating: | 44 to 66 Hz |
| Input Voltage: | 300 V |
| Depth: | 2.323 in |
| Height: | 3.504 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04050821297604 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$160.35 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1011, 1-Phase, 300 V Input, 12 V DC Output, 44 to 66 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.83 in Width, 2.323 in Depth, 3.504 in Height
787-1011 Application
Ideal for distribution boards/boxes , Suitable for both parallel and series operation787-1011 Item Features
- Switched-mode power supply
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Overhead mounting is possible with derating
787-1011 Standards
EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|UL 60950-1|UL 508|DNV|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2227358Part Number #787-1011UNSPSC43232306UPC04050821297604
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

