Part Number # 787-1668
SKU # 2257289
787-1668
WAGO 787-1668 Electronic circuit breaker
Part Number # 787-1668
SKU # 2257289
$430.22 / Each
Typical price:$439.00 / Each
Wago 787-1668 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1668 |
| SKU #: | 2257289 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Dimensions: | 5 in H x 1.654 in W x 5.61 in D |
| Connection type: | Push-In |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04050821502593 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$430.22 / Each
Typical price:$439.00 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1668, Circuit Breaker, 10 A, Push-In Connection, 35 mm DIN Rail Mounting, 5 in H x 1.654 in W x 5.61 in D Dimensions
787-1668 Item Features
- Space-saving ECB with eight channels
- One illuminated, three-colored button per channel simplifies switching (on/off), resetting, and on-site diagnostics
- Time-delayed switching of channels
- Tripped message (group signal)
- Status message for each channel via pulse sequence
- Remote input resets tripped channels or switches on/off any number of channels via pulse sequence
787-1668 Standards
EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|UL 508|UL 2367|DNV|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2257289Part Number #787-1668UNSPSC39121004UPC04050821502593
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

