Part Number # 787-1732
SKU # 2315652
787-1732
WAGO 787-1732 EPSITRON ECO power supply
Part Number # 787-1732
SKU # 2315652
$154.00 / Each
Wago 787-1732 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1732 |
| SKU #: | 2315652 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Frequency Rating: | 47 to 63 Hz |
| Series: | 787 |
| Type: | 1-Phase |
| Depth: | 3.89 in |
| Height: | 6.49 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 2.75 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143375221 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$154.00 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1732, Power Supply, 1-Phase, Series: 787, 100 to 240 V AC Input, 24 VDC Output, 10 A, 47 to 63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.75 in Width, 3.89 in Depth, 6.49 in Height
787-1732 Application
Suitable for both parallel and series operation787-1732 Item Features
- Switched-mode power supply
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Encapsulated for use in control cabinets
- Suitable for both parallel and series operation
- DIN-35 rail mountable in different positions
- Direct installation on mounting plate via cable grip
787-1732 Standards
RoHS Compliant|EN 61204-3|EN 60335-1|EN 62368-1|UL 60950-1|UL 508SKU #2315652Part Number #787-1732UNSPSC43232306UPC04055143375221
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

