Part Number # 787-2742
SKU # 2346635
787-2742
WAGO 787-2742 Power supply unit
Part Number # 787-2742
SKU # 2346635
$473.42 / Each
Wago 787-2742 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-2742 |
| SKU #: | 2346635 |
| Frequency Rating: | 47 to 63 Hz |
| Input Voltage: | 700 V |
| Depth: | 6.693 in |
| Height: | 5.118 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 3.15 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143588973 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$473.42 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-2742, 3-Phase, 700 V Input, 24 V DC Output, 47 to 63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 3.15 in Width, 6.693 in Depth, 5.118 in Height
787-2742 Application
For use in control cabinets787-2742 Item Features
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Fast and tool-free termination via lever-actuated terminal blocks with push-in connection technology
- DC OK signal output
- Parallel operation
- Electrically isolated output voltage (SELV)-1
787-2742 Standards
EN 61204-3|EN 62368-1|cURus 60950-1|cURus 62368-1|cULus 508|CSA C22.2|SEMI F47|RoHS Compliant|IP20SKU #2346635Part Number #787-2742UNSPSC43232306UPC04055143588973
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

