Part Number # 788-516
SKU # 2163255
Brand: Wago
788-516
WAGO 788-516 788 2 Changeover Contacts Relay Module, 8 A, 250 V V Coil
Part Number # 788-516
SKU # 2163255
$30.06 / Each
Wago 788-516 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 788-516 |
| SKU #: | 2163255 |
| Amperage Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 3.38 in H x 0.59 in W x 2.12 in D |
| Series: | 788 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Cage Clamp |
| Type: | 2 Changeover Contacts |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143192378 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$30.06 / Each
Quantity:
- WAGO, 788-516, Relay Module, 2 Changeover Contacts, Series: 788, 8 A, 4 kV Power, 250 V Coil, 2 Pole, 35 mm DIN Rail Mounting, Cage Clamp Terminal, -40 to 70 deg C, 3.38 in H x 0.59 in W x 2.12 in D Dimensions
788-516 Standards
RoHS Compliant|EN 61010-2-201|EN 61810-1|EN 61373|UL 508|DNVSKU #2163255Part Number #788-516UNSPSC43232306UPC04055143192378
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

