Part Number # 788-548
SKU # 2292779
788-548
WAGO 788-548 Relay module
Part Number # 788-548
SKU # 2292779
$34.11 / Each
Typical price:$35.19 / Each
Wago 788-548 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 788-548 |
| SKU #: | 2292779 |
| Amperage Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 3.386 in H x 0.591 in W x 2.874 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Indicator: | Red LED |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| Connection type: | Push-In |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04050821226819 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$34.11 / Each
Typical price:$35.19 / Each
Quantity:
- WAGO, 788-548, Relay Module, 115 V AC, 8 A, Red LED Indicator, -25 to 50 deg C, Push-In Connection, IP20 Enclosure, 35 mm DIN Rail Mounting, 3.386 in H x 0.591 in W x 2.874 in D Dimensions
788-548 Standards
EN 61010-2-201|EN 61810-1|EN 61373|UL 508|RoHS Compliant|IP20SKU #2292779Part Number #788-548UNSPSC43232306UPC04050821226819
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

