Part Number # BMH1002P16F2A
SKU # 2285845
BMH1002P16F2A
Schneider Electric BMH1002P16F2A BMH Series 2-Stack 10-Poles Keyed
Part Number # BMH1002P16F2A
SKU # 2285845
$1926.17 / Each
Typical price:$2133.60 / Each
Schneider Electric BMH1002P16F2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH1002P16F2A |
| SKU #: | 2285845 |
| Amperage Rating: | 18 A |
| Dimensions: | 5.49 in H x 3.94 in W x 7.96 in L x 7.95 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Series: | BMH Series |
| Shaft Size: | 0.75 in x 1.57 in L |
| Special Features: | 32768 Points/Turn |
| Speed: | 4000 rpm |
| Torque Rating: | 6.2 N-m |
| Type: | 2-Stack 10-Poles Keyed |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Flange |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 00785901995661 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1926.17 / Each
Typical price:$2133.60 / Each
Quantity:
- Schneider Electric BMH1002P16F2A, 2-Stack 10-Poles Keyed, BMH Series, 32768 Points/Turn Special Features, 480 V, 18 A, 4000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 0.75 in x 1.57 in L Shaft, 6.2 N-m Torque, Flange Mounting, 5.49 in H x 3.94 in W x 7.96 in L x 7.95 in D Dimensions
BMH1002P16F2A Application
For high-load applications and allows the movement to be adjusted in a more robust manner, For automatic transmission of data from the servo motor to the servo drive, For electrical connectionBMH1002P16F2A Item Features
- Superior performance and compact design
- Simplified engineering, installation and commissioning
- Integrated safety function
- Simplicity
- International standard 100mm flange mounting support
- Rotatable right angled connectors
BMH1002P16F2A Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2285845Part Number #BMH1002P16F2AUNSPSC26101205UPC00785901995661
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

