Part Number # JGA36250U31X
SKU # 2291919
JGA36250U31X
Schneider Electric JGA36250U31X I-Line Powerpact J Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JGA36250U31X
SKU # 2291919
Schneider Electric JGA36250U31X Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Actuator Type: | Toggle Handle |
| Dimensions: | 4.12 in W x 4.36 in D x 6.4 in H |
| Frame: | G |
| Interrupt Rating: | 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 250/500 VDC |
| Trip Range: | 250 A |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 350 kcmil |
Brand: Schneider Electric
Part Number: JGA36250U31X
Schneider Electric I-Line PowerPact J Molded Case Circuit Breaker, 80% Rated, 600 VAC, 250 A, 50/60 Hz Frequency, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 250/500 VDC Interrupt, G Frame, Electronic Trip, 250 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Toggle Handle Actuator, Line/Load Lug Connection, 3/0 AWG to 350 kcmil Wire, 104 deg F, 4.12 in W x 4.36 in D x 6.4 in H Dimensions
Additional Description: SQD -JGA36250U31X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A
Catalog Description: Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 18kA, I-Line, Micrologic 3.2, 80%, ABC
JGA36250U31X Application
- Available in 2 or 3 pole design