Part Number # 3RH29111FA40
SKU # 2239343
3RH29111FA40
Siemens 3RH29111FA40 SIRIUS Auxiliary Switch Block
Part Number # 3RH29111FA40
SKU # 2239343
Siemens 3RH29111FA40 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Amperage Rating: | 1/3/10 A |
| Dimensions: | 37.5 mm H x 36 mm W x 43.7 mm D |
| Environmental Conditions: | -55 to 80 deg C Storage Temperature |
| Number of Contacts: | 4 |
| Operating Cycles: | 10000000/200000 Cycles |
| Operating Temperature: | -25 to 60 deg C |
| Suitable For Use With: | 3RH Contactor Relay, 3RT Contactor, Power Contactor |
| Country of origin: | CZ |
| Mounting type: | Snap-On |
| Manufacturer Name: | Siemens |
Quantity:
- Siemens Auxiliary Switch Block, 24/230 V AC/24/110/220 V DC, 1/3/10 A, 4 Contacts, Snap-On Mount, 10000000/200000 Cycles Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, Environmental Conditions: -55 to 80 deg C Storage Temperature, For Use With: 3RH Contactor Relay, 3RT Contactor, Power Contactor, 37.5 mm H x 36 mm W x 43.7 mm D
3RH29111FA40 Item Features
- 10 A at 24/230 VAC, 10 A at 24 VDC, 3 A at 110 VDC, 1 A at 220 VDC