Part Number # 3RT23251AK60
SKU # 2231899
3RT23251AK60
Siemens 3RT23251AK60 SIRIUS Power Contactor
Part Number # 3RT23251AK60
SKU # 2231899
Siemens 3RT23251AK60 Key Features
Brand:Siemens
Part Number # :3RT23251AK60
Coil Power Rating:67/68/6.5/7.9 VA
Coil Voltage:110/120 V AC
Contact Configuration:1NO-1NC
Dimensions:85 mm H x 60 mm W x 97 mm D
Enclosure Type:IP20
Frequency Rating:50/60 Hz
Number of Auxiliary Contacts:2
Number of Poles:4
Operating Cycles:10000000 Cycles
Operating Temperature:-25 to 60 deg C
Size:S0
Terminal Type:Screw
Type:Innovation
Wattage:7.5 kW