Part Number # 3VA5240-6ED31-0AA0
SKU # 2405882
3VA5240-6ED31-0AA0
Siemens 3VA5240-6ED31-0AA0 Sentron Molded Case Circuit Breaker
SKU # 2405882
Siemens 3VA5240-6ED31-0AA0 Key Features
Brand:Siemens
Amperage Rating:40 A
Dimensions:4.1 in W x 4.2 in D x 7.3 in H
Enclosure Type:IP40
Frame:3VA52 250 A
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:100 kA at 240 V, 70 kA at 415 V, 10 kA at 690 V