Part Number # HFD63B100
SKU # 2407083
HFD63B100
Siemens HFD63B100 Sentron Molded Case Circuit Breaker
Part Number # HFD63B100
SKU # 2407083
Siemens HFD63B100 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 9-1/2 in L x 4-1/2 in W x 4 in H |
| Frame: | FD |
| Trip Range: | 700 to 1200 A |
| Type: | Type HFD6 Low Voltage |
| Wire Size: | 4 AWG to 350 kcmil, 6 AWG to 350 kcmil |
Quantity:
- Siemens Sentron Molded Case Circuit Breaker, Type HFD6 Low Voltage, 600 V AC/500 V DC, 100 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, FD Frame, Thermal Magnetic Trip, 700 to 1200 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Bolt-On Connection, 4 AWG to 350 kcmil, 6 AWG to 350 kcmil Wire, 40 deg C, 9-1/2 in L x 4-1/2 in W x 4 in H Dimensions
HFD63B100 Application
Standard 40C Breaker ApplicationsHFD63B100 Item Features
- 6 AWG to 350 kcmil copper, 4 AWG to 350 kcmil aluminum wire range