Part Number # JXD63B400
SKU # 20110
JXD63B400
Siemens JXD63B400 SenSpeedfax Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JXD63B400
SKU # 20110
Siemens JXD63B400 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 6.7 in L x 8.8 in W x 14.7 in H |
| Type: | Type JXD6 Low Voltage |
Quantity:
- Siemens Sentron Speedfax Molded Case Circuit Breaker, Type JXD6 Low Voltage, 600 V AC/250 V DC, 400 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, JD Frame, Thermal Magnetic Trip, 2000 to 4000 A Trip, 3 Pole, 3 ph, 3/0 AWG to 500 kcmil, 4/0 AWG to 500 kcmil Wire, Bolted-On Mounting, 40 deg C, 6.7 in L x 8.8 in W x 14.7 in H Dimensions
JXD63B400 Application
Standard 40C Breaker ApplicationsJXD63B400 Item Features
- Field installable external accessories
- Series connected short circuit ratings
- 100% rated frames