Part Number # JXD63L400
SKU # 2302341
JXD63L400
Siemens JXD63L400 Sentron Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JXD63L400
SKU # 2302341
Siemens JXD63L400 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 6.6 in L x 8.6 in W x 14.5 in H |
| Type: | Type JXD6 Low Voltage |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 500 kcmil |
Quantity:
- Siemens Sentron Molded Case Circuit Breaker, Type JXD6 Low Voltage, 600 V AC/250 V DC, 400 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, JD Frame, Thermal Magnetic Trip, 1250 to 2500 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Bolt-On Connection, 3/0 AWG to 500 kcmil Wire, Bolted-On Mounting, 40 deg C, 6.6 in L x 8.6 in W x 14.5 in H Dimensions