Part Number # MXD63B800H
SKU # 20159
MXD63B800H
Siemens MXD63B800H Molded Case Circuit Breaker
Part Number # MXD63B800H
SKU # 20159
Siemens MXD63B800H Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 9.6 in L x 11.8 in W x 19.3 in H |
| Frame: | MXD6 |
Brand: Siemens
Part Number: MXD63B800H
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Low Voltage, 600 VAC, 800 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, MXD6 Frame, Thermal/Magnetic Trip, 4000 to 8000 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Bolt-On Connection, 1/0 AWG to 500 kcmil Wire, 40 deg C, 9.6 in L x 11.8 in W x 19.3 in H Dimensions
Additional Description: SIEM-MXD63B800H (N) BRKR MD6 3P 600V 800A FX 100 NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETICTRIP UNIT. ASSEMBLED 100 PERCENT RATED STANDARD 40 DEG C BREAKER MD FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 800A 3-POLE (25KAIC AT 600V) (50KAIC AT 480V). NON-INTERCHANGEABLE TRIP UNIT. SPECIAL FEATURES NO LUGS INSTALLED. DIMENSIONS (W x H x D) IN 9.00 x 16.0 x 6.00.
MXD63B800H Application
For standard 40C breakerMXD63B800H Item Features
- 1/0 AWG to 500 kcmil copper/aluminum
- Varying actuator
- Varying enclosure
MXD63B800H Standards
UL/HACR/100% RatedSKU #20159Part Number #MXD63B800HUNSPSC39121601UPC00783643320239