Part Number # HGA261252
SKU # 2240422
HGA261252
Square D HGA261252 I-Line Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # HGA261252
SKU # 2240422
$2569.16 / Each
Typical price:$4818.00 / Each
Square D HGA261252 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | HGA261252 |
| SKU #: | 2240422 |
| Amperage Rating: | 125 A |
| Dimensions: | 4.8 in L x 2.94 in W x 9.73 in H |
| Enclosure Type: | NEMA AB1 |
| Frame: | G |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating: | 250 VDC/500 VDC/600 VAC/65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 500 VDC/20 kA at 250 VDC |
| Number of Poles: | 2 |
| Phase: | 1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 40 deg C |
| Trip Range: | 125/1700/900 A |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | 80% Rated Type HGA |
| Wire Size: | 14 to 3/0 AWG Aluminum/Copper |
| Connection type: | A-Line/I-Line/Load Lug |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Plug-In/Unit |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901491132 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2569.16 / Each
Typical price:$4818.00 / Each
Quantity:
- Square D I-Line PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 80% Rated Type HGA, 600 V AC/250 to 500 V DC, 125 A, 50/60 Hz, 250 VDC/500 VDC/600 VAC/65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 500 VDC/20 kA at 250 VDC Interrupt, G Frame, Thermal Magnetic Trip, 125/1700/900 A Trip, 2 Pole, 1 ph, A-Line/I-Line/Load Lug, 14 to 3/0 AWG Aluminum/Copper Wire, NEMA AB1, Plug-In/Unit Mount, 40 deg C, 4.8 in L x 2.94 in W x 9.73 in H
HGA261252 Application
For providing overload and short circuit protectionHGA261252 Item Features
- Standard 80% or 100% rating
- Available in Unit mount, I-line or Drawout constructions
- A wide range of accessories, auxiliaries, and lug connections available
- https://www.youtube.com/embed/08co8m1vWjY
HGA261252 Standards
RoHS Compliant|UL 498 File No. E10027|CSA C22.2 No. 5 File No. LR40970|CCC/CE Marked|NMX J-266|Federal Specification W-C-375B/GEN|IEC 60947-2|NOM Certified|HACR Rated|PROP65: This product can expose you to chemicals including: DINP, which is known to the State of California to cause cancer and DIDP, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #2240422Part Number #HGA261252UNSPSC39121616UPC00785901491132
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

