Part Number # JDL26250C
SKU # 2390110
JDL26250C
Square D JDL26250C Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JDL26250C
SKU # 2390110
Square D JDL26250C Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Dimensions: | 6.4 in H x 2.74 in W x 4.36 in D |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 350 kcmil |
Brand: Square D
Part Number: JDL26250C
Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC Interrupt, J Frame Frame, Thermal/Magnetic Trip, 1250 to 2500 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Line/Load Lug Connection, 3/0 AWG to 350 kcmil Wire, NEMA AB1 Enclosure, Surface Mounting, 104 deg F, 6.4 in H x 2.74 in W x 4.36 in D Dimensions
Additional Description: SQD -JDL26250C MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A
Catalog Description: Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 2 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 100%
JDL26250C Application
- Available in 2 or 3 pole design