Part Number # JDL36250CU33X
SKU # 2251481
JDL36250CU33X
Square D JDL36250CU33X Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JDL36250CU33X
SKU # 2251481
Square D JDL36250CU33X Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Dimensions: | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| Frame: | J |
| Interrupt Rating: | 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 350 kcmil (Al/Cu) |
| Connection type: | Feed-Through/Line/Load Lug |
Quantity:
- Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 600 V AC, 250 A, 25 kA at 240 V AC, 18 kA at 480 V AC, 14 kA at 600 V AC Interrupt, J Frame, Electronic Trip, 3 Pole, 3, Feed-Through/Line/Load Lug, 3/0 AWG to 350 kcmil (Al/Cu) Wire, Unit Mount, 122 deg F, 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D