Part Number # MGL26700
SKU # 1582303
MGL26700
Square D MGL26700 Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # MGL26700
SKU # 1582303
Square D MGL26700 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | MGL26700 |
| Dimensions: | 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H |
| Frame: | M Frame |
| Interrupt Rating: | 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC |
| Trip Range: | 1400 to 7000 A |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu |
Quantity:
- Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 80% Rated, 600 V AC, 700 A, 50/60 Hz Frequency, 65 kA at 240 V AC/35 kA at 480 V AC/18 kA at 600 V AC Interrupt, M Frame Frame, Electronic Trip, 1400 to 7000 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Line/Load Lugs Connection, 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu Wire, NEMA AB1 Enclosure, Unit Mounting, 104 deg F, 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H Dimensions
MGL26700 Application
For providing overload and short circuit protectionMGL26700 Item Features
- Available in 2 or 3 pole design
- Standard 80% rating only