Part Number # MJL36800SA
SKU # 2393375
MJL36800SA
Square D MJL36800SA Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # MJL36800SA
SKU # 2393375
Square D MJL36800SA Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Dimensions: | 8.27 in W x 8.07 in D x 12.86 in H |
| Type: | Type MJ |
Quantity:
- Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, Type MJ, 600 V AC, 800 A, 50/60 Hz, 65/25/100 kA Interrupt, J Frame, Electronic Trip, 800 A Trip, 3 Pole, 3, Line/Load Lug, 3/0 AWG to 500 kcmil Wire, -13 to 158 deg F, 8.27 in W x 8.07 in D x 12.86 in H
MJL36800SA Application
For providing overload, short circuit protectionMJL36800SA Item Features
- MJL36800SA is a PowerPact M Molded Case Circuit Breaker, 600V, 800A, 3P with a breaking capacity of 100kA at 240 V AC