Part Number # PJL36025U31A
SKU # 2382947
PJL36025U31A
Square D PJL36025U31A Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # PJL36025U31A
SKU # 2382947
$13676.35 / Each
Typical price:$15570.00 / Each
Square D PJL36025U31A Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | PJL36025U31A |
| SKU #: | 2382947 |
| Dimensions: | 12.86 in H x 8.27 in W x 8.07 in D |
| Frame: | P |
| Interrupt Rating: | 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC |
| Trip Range: | 250 A |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901458098 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$13676.35 / Each
Typical price:$15570.00 / Each
Quantity:
- Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 600 V AC, 250 A, 50/60 Hz, 100 kA at 240 V AC, 65 kA at 480 V AC, 25 kA at 600 V AC Interrupt, P Frame, Electronic Trip, 250 A Trip, 3 Pole, 3, Line/Load Lug, 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu Wire, NEMA AB1, DIN Rail Mount, -13 to 158 deg F, 12.86 in H x 8.27 in W x 8.07 in D
PJL36025U31A Item Features
- Available in 2, 3, 4 pole design
- Common mounting holes, handle locations and trim dimensions for design standardization
- Common accessories across the range
- Used as main panel disconnect for control panel
PJL36025U31A Standards
UL 489|CSA C22.2 File No. 5|Federal Specification W-C-375B/GEN, IEC 60947-2|PROP65: This product can expose you to chemicals including: DINP, which is known to the State of California to cause cancer, and DIDP, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|RoHS CompliantSKU #2382947Part Number #PJL36025U31AUNSPSC39121616UPC00785901458098
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

