Part Number # 3RV28114AD10
SKU # 2228112
3RV28114AD10
Siemens 3RV28114AD10 Motor Protection Circuit Breaker
Part Number # 3RV28114AD10
SKU # 2228112
Siemens 3RV28114AD10 Key Features
Brand:Siemens
Part Number # :3RV28114AD10
Amperage Rating:16 A
Dimensions:144 mm H x 45 mm W x 97 mm D
Enclosure Type:IP00/IP20
Frame:S00
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:4 kA
Number of Poles:3
Temperature Rating (Degrees F):-20 to 60 deg C
Trip Range:15 A, 286 A
Trip Type:Thermal Magnetic
Wire Size:14 to 10 AWG