Part Number # FXD63H150
SKU # 2292701
FXD63H150
Siemens FXD63H150 SenSpeedfax Molded Case Circuit Breaker
Part Number # FXD63H150
SKU # 2292701
Siemens FXD63H150 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 6.8 in L x 5.8 in W x 11.4 in H |
| Type: | Type FXD6 Low Voltage |
Quantity:
- Siemens Sentron Speedfax Molded Case Circuit Breaker, Type FXD6 Low Voltage, 600 V AC/250 V DC, 150 A, 50/60 Hz Frequency, 22 kA Interrupt, FD Frame, Thermal Magnetic Trip, 1100 to 2500 A Trip, 3 Pole, 3 ph, 40 deg C, 6.8 in L x 5.8 in W x 11.4 in H Dimensions
FXD63H150 Application
High Instantaneous Range ETI Breaker ApplicationsFXD63H150 Item Features
- Field installable external accessories
- Series connected short circuit ratings
- 100% rated frames