Part Number # HMXD63B800
SKU # 2367649
HMXD63B800
Siemens HMXD63B800 Sentron Molded Case Circuit Breaker
Part Number # HMXD63B800
SKU # 2367649
Siemens HMXD63B800 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 9.7 in L x 11.9 in W x 19.1 in H |
| Type: | Type HMXD6 Low Voltage |
Brand: Siemens
Part Number: HMXD63B800
Siemens Sentron Molded Case Circuit Breaker, Type HMXD6 Low Voltage, 600 VAC/500 VDC, 800 A, 50/60 Hz Frequency, 50 kA Interrupt, MD Frame, Thermal/Magnetic Trip, 4000 to 8000 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Bolt-On Connection, 1/0 AWG to 500 kcmil Wire, 40 deg C, 9.7 in L x 11.9 in W x 19.1 in H Dimensions
Additional Description: SIEM-HMXD63B800 (N) BRKR HMD6 3P 600V 800A FX NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETICTRIP UNIT. ASSEMBLED STANDARD 40 DEG C BREAKER MD FRAME WITH HIGH BREAKING CAPACITY. 800A 3-POLE (50KAIC AT 600V) (65KAIC AT 480V). NON-INTERCHANGEABLE TRIP UNIT. SPECIAL FEATURES NO LUGS INSTALLED. DIMENSIONS (W x H x D) IN 9.00 x 16.0 x 6.00.