Part Number # JXD62B300
SKU # 2299813
JXD62B300
Siemens JXD62B300 Sentron Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JXD62B300
SKU # 2299813
Siemens JXD62B300 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 6.7 in L x 8.5 in W x 14.5 in H |
| Type: | Type JXD6 Low Voltage |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 500 kcmil |
Quantity:
- Siemens Sentron Molded Case Circuit Breaker, Type JXD6 Low Voltage, 600 V AC/250 V DC, 300 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, JD Frame, Thermal Magnetic Trip, 1250 to 2500 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Load Lug Connection, 3/0 AWG to 500 kcmil Wire, Bolted-On Mounting, 40 deg C, 6.7 in L x 8.5 in W x 14.5 in H Dimensions