Part Number # LGB3B025B
SKU # 2308383
LGB3B025B
Siemens LGB3B025B Molded Case Circuit Breaker
Part Number # LGB3B025B
SKU # 2308383
Siemens LGB3B025B Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Dimensions: | 2.87 in L x 2.96 in W x 4.99 in H |
| Frame: | 125 A |
| Type: | Type LGB Low Voltage |
| Wire Size: | 14 to 6 AWG, 12 to 10 AWG |
| Connection type: | Load Lug/Low Tab |
Quantity:
- Siemens Molded Case Circuit Breaker, Type LGB Low Voltage, 480 V AC, 25 A, 50/60 Hz Frequency, 65 kA Interrupt, 125 A Frame, Thermal Magnetic Trip, 3 Pole, 3 ph, Load Lug/Low Tab Connection, 14 to 6 AWG, 12 to 10 AWG Wire, Panel Mounting, 40 deg C, 2.87 in L x 2.96 in W x 4.99 in H Dimensions
LGB3B025B Application
Industrial ApplicationsLGB3B025B Item Features
- 14 to 6 AWG copper, 12 to 10 AWG aluminum wire range